Araç Seramik Kaplama Nedir?

Dış etkilerle beraber aracın boyası zaman içerisinde zarar görmektedir. Araçların yapısını hissetme sekte pürüzlü bir yapıya sahiptir. Seramik kaplama esnasında kullanılan nano teknoloji ürünler bu gözenekleri dahi kapatarak araca büyük bir oranda koruma sağlamaktadır. Özellikle araçların maruz kaldığı güneş yanıkları, kuş pislikleri, sinek ölülerine karşı tam bir koruma sağlar. Aracınızı koruduğu gibi boyanın canlı ve parlak gözükmesini de saplamaktadır.

Seramik kaplama yapım esnasında son derece özen gösterilmektedir. Çıkartılması zor bir kaplamadır; çıkarma esnasında uygulanan zımpara işleminde de aynı titizlik sağlanmalıdır. Yanlış uygulama yapılması, aracınızın fazladan bir zımparadan geçilmesi demektir. Yanlış uygulamaların temelinde tam temizliğin yapılmaması geldiği gibi işçilik hataları da olabilmektedir.

Seramik kaplama için kullanılan malzeme sıvı bir şekilde bir şişenin içerisinde muhafaza edilir. Uygulamaya geçilmeden önce şişe kapağı açılır ve tekrar kapatılır. Çalkalama işlemi yapıldıktan sonra bir bey yardımıyla uygulanmaya geçilir. Uygulama esnasında malzemenin aracın her tarafına eşit olarak dağıtılması gerekir. Bu da nacak uzman kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Asla hata kabul etmeyen, hata sonrası bedelini ağır şekilde ödeten bir uygulamadır. Çoğu araç için bir şişe malzeme yeterli olacaktır. Aracın yüzey alanı genişledikçe ihtiyaç duyulan malzemede artmaktadır.

Seramik kaplamayı fark etmek, çıplak gözle oldukça zordur. Aracın renk değişimine sebep olmaz, sadece dışarıdan ince saydam bir tabaka ile boyayı koruma altına alır. Sadece boyayı koruma altına almak, boya dışındaki kirleri ve tozları koruma altına almamak için dış yüzey özel kimyasallar ve temizle yöntemleriyle tamamen temizlenmelidir

Seramik Kaplamanın Sağlayacağı Yararlar

  • Sıvı tutmayan bir yüzey oluşturarak çamur ve yağmurun arabadan akmasını sağlar
  • Arabanın dış yüzeyine bir koruma kalkanı oluşturur ve çizilmelerin, oksitlenmelerin, güneş yanmaların önüne geçilir
  • Seramik kaplama üzerine bulaşan kirler rahat bir şekilde çıkartılabilir.
  • Arabanın yıkama esnasında maruz kaldığı fırça ve yüksek basınçlı suyun, arabanıza zarar vermesi önlenir
  • Yıkama esnasında kolaylık sağlar
  • Uzun süreli kullanımı sayesinde araç için kullanacağınız diğer kozmetik ürünlere masraf yapmamanızı sağlar

Seramik Kaplama Neden Tercih Ediliyor?

            Kullanım süresinin uzun olması, diğer kaplama metotlarına göre en büyük karşı en büyük avantajıdır. Çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Yapımından sonra iki yıldan fazla kullanımı mümkündür; bu süreç içerisinde bakım gerektirmez. Aracınıza bir parlaklık katacak ve oldukça doğal bir görünüm ile bunu sağlayacaktır.

Sanıldığının aksine seramik kaplamanın bilinen seramikle bir alakası yoktur. Sadece yapısının sert olması ve koruyu özellik taşıması nedeniyle seramik adını almıştır.