Kaput Koruma

Ülkemizin yol kalitesi çok yüksek değildir. Zaman içerisinde yıpranan yollarla beraber hafriyat kamyonlarının geride bıraktığı atıklar aracımız için tehdit oluşturabilmektedir. Özellikle çakıl taşları araçların en büyük düşmanlarıdır. Şehirler arası yolculuk yaparken mutlaka denk geldiğimiz çakıl yollardan sıçrayan taşlar arabanın kaputuna ciddi zararlar vermektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için kaput koruma teknolojisi kullanılmaktadır.

Kaput Koruma Malzemesini Nasıl Seçmeliyim?

            Kaput koruma malzemeleri koruma derecesi ve kullanım süresine bağlı olarak kalite standartlarına sahiptir. Kalite artmasıyla beraber fiyatlarda artış göstermektedir. Ürün özellikleri içerisinde kendini yenileme özelliği bulunan ürünlerde bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde araç koruma süresi 10 yıla kadar çıkabilmektedir.

Kaput koruma sırasında kullanılan kaplama malzemesi tamamen şeffaf özelliktedir. Ayrıca bütçenize göre seçebileceğiniz malzeme gibi kaplama boyutunu da seçebilirsiniz. Kaputunuzun yarısını veya tamamını kaplatmanız mümkündür.

Koruma yapılmayan kaputlarda zaman içerisinde çizikler, darbe izleri oluşacaktır. Bunlar hem arabanızın değerini düşürecek hem de çirkin bir görüntü verecektir. Kapu koruma yarıca taşlar ve tozlardan değil, zift katran gibi arabaların sık sık maruz kaldığı kirlerden de koruma sağlayacaktır.

Kuş pislikleri, sinek ölüleri ve ağaç reçinelerine asidik özellik göstermektedir. Güneş’in sıcaklığı ile birlikte bu asitler arabanızın boyasını yakmakta ve zarar vermektedir. Yaz aylarında ağaç diplerine park edilen araçlar, zamanla ağaç reçinelerine ve kuş pisliğine maruz kaldığı gibi uzun yolda da araba farının ışığına gelen sinekler kaputta ciddi kirlilikler oluşturacaktır.

Kaput Koruma Esnasında Hangi İşlemler Uygulanır?

            Öncelikle arabanın kaputu tam olarak detaylı bir şekilde temizlenir. Bunun sebebi içeride kalacak kir ve tozların arabanın boyasına zarar vermemesi gibi, koruma malzemesinin de uzun süreli korunmasını sağlamaktır. Uygulama yapılacak bölgenin temizliği ardından seçilen malzeme uygun boyutlarda kesilir. Bu kesim ayrıntılı değildir, sadece aracın kaput boyutundan biraz büyük şekilde kabataslak olarak yapılır. Ardından kaplama işlemine başlanır.

Kaplama esnasında özel yapıştırıcılar kullanılır. Bu yapıştırıcılar kesinlikle araca zarar vermemektedir. Kaplama yapılırken içeride kalan hava kabarcıkları ıspatula yardımıyla sıyrılıp atılır. Böylece kaplamada baloncuk oluşumu meydana gelmez. Kaplama tam olarak oturtulduğu zaman son olarak fazla kalan malzemeler kesilerek kaplama işlemi biter. Artık aracınızı daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaput koruma işlemi sayesinde kaput üzerindeki boyanızı uzun yıllar boyunca koruyabileceksiniz. Malzemelerin yapısı ve saydamlığı sayesinde kaplamanın var olduğu bile zor anlaşılacaktır. Kullanıma bağlı olarak en azından 5 yıl garantili bir şekilde koruma sağlayacaktır.