Cam Filmi

Araçlara uygulanan cam filmi ile arabalar estetik görünüme kavuşmaktadır. Bu estetiklik dışında sizin ve arabanızın da sağlığına katkısı vardır.

Film uygulaması estetik görünüm dışında güneşten gelen sıcağı ve zararlı ışınları kıracaktır. Aramanızın içerisinde konforlu bir şekilde yolculuk ederken, aracın iç döşeme rengini de güneşe karşı korumuş olacaksınız. İş döşeme renginin solması çirkin bir görüntüye neden olduğu kadar geri dönüştürülmesi maliyetli bir işlemdir.

Araç cam filmi uygulanması esnasında öncelik cam tamamen temiz bir hale getirilir. Bu işlemde kimyasallarla beraber çeşitli ekipmanlar kullanılabilir. Kirli cam üzerine yapılan filmler, camın üzerinde kalıcı lekelerin olmasına sebep olmasından dolayı çirkin bir görünüm sunacaktır. Cam temizliğinden sonra camın ölçüsü alınır. Film cama uygulandıktan sonra 1-2 mm fazlalık bırakmak önemlidir. Bu sayede camın her noktasını kaplamış olacaksınız. Filmi yapıştırdıktan sonra ister istemez arada hava kabarcıkları kalabilmektedir. Bu hava kabarcıklarını yok etmek için cama zarar vermeyen bir ıspatula kullanılabilir. Hava kabarcıkları da ortadan kalktığında filmin üzerindeki şeffaf, koruyucu kaplamayı çıkartabilirsiniz.

Cam Filmi Hakkında Yasalar

Cam filmi yaptırmaya karar verdiğinizde aklınıza takılan en büyük sorulardan biri “yasal yaptırımı var mıdır?” olacaktır. Toplumda bu konu hakkında çokça yanlış bilgi bulunmaktadır.

Cam filmleri ışığı geçirme yüzdelerine göre 1 numara, 2 numara ve 3 numara olmak üzere sıralanır. Sayı arttıkça ışık geçirme oranı da düşmektedir. Ülkemizde 3 numara olarak kullanılan cam filmleri yasaktır. Ayrıca ön cama film uygulatmakta tamamen yasaktır. Ön cam için uygulanan 1 numara filmler yasal olmasa uygulanabilmektedir. Bunun amacı sadece güneşten gelen zararlı ışınları bir nebze kırmaktır. Her ne kadar uygulanıyor olsa da muayene esnasında ön cam filmi sebebiyle muayeneden geçemeyen araçlar olmaktadır.

Yasaların koyulmasındaki amaç, sürücülerin görüş kabiliyetinin düşmesinin önüne geçilmesi ve bu sebeple oluşan kazaların önüne geçilmesidir. Özellikle geceleri filmli camlar ciddi oranda bir görüş kaybına neden olmaktadır.

Cam Filmi Neden Tercih Ediliyor?

İnsanların sizi izlemesi hoşunuza gitmiyor ve aracınıza değer veriyorsanız uygulanan düşük maliyetli bir uygulamadır. Hem ışınlardan korur hem de meraklı gözlerden. Aracınıza dışardan bakıldığında şık bir görüntü sunacak olması, tercih sebepleriniz arasında yer alabilir. Uzun yolculuklar esnasında kesinlikle size çok konforlu bir sürüş sunacaktır. Geceleri gözünüzü alabilecek araç farlarından gelen ışığı da biraz kırarak gözünün gece yolcuğu esnasında daha az yorulacaktır. Cam filmi hem size hem de aracınıza rahatlık sunacaktır.