Boya Koruma Nedir?

Araçlarımız trafiğe çıktığı ilk günden itibaren çeşitli dış etkilere maruz kalmaktadır. Yaz aylarında kavurucu sıcakla beraber özellikle koyu renk araçlarda renk solması ve yanıklar gözükmektedir. Kış ve bahar mevsimlerin sıklaşan yağmurlar ve zaman zaman olabilecek dolu yağışları da fiziksel olarak arabanızın boyasına zarar verebilmektedir. Bu durumların önüne geçebilmek için boya koruma teknolojisi gelişmiştir. Bu teknoloji sayesinde birçok problemin önüne geçildiği gibi bazı problemlerde de temel olarak önlem alınmış olur.

Arabanızın başına gelecek bu olayların önüne geçilmesi amaçlanarak yapılan, farklı uygulama şekilleri ile yapılabilen işleme boya koruma denilmektedir. Boya korumanın yapılışının farklı yolları olmaktadır.

Boya Koruma Neden Yaptırmalıyım?

Uzun yol esnasında arabanızın ön tarafına yapışan sinek kalıntıları ciddi sorunlardan biridir. Ne kadar gözle fark edilmese de sinek kalıntıları, arabaların boyasına ciddi zararlar vermektedir. Sinek kalıntıları asidik yapısı nedeniyle Güneş’le temas halinde boyaya zarar vermektedir. Kısa sürede problemi fark etmeniz biraz zordur; zamanın ilerlemesi ve sinek kalıntılarının artması ile beraber kaput ve ön tamponda renk solmaları olacaktır. Ayrıca arabanızı kullanırken ister istemez zift parçacıkları da arabanızın boyasında yer edinmektedir. Park halinde iken ağaçlardan damlayan reçineler, kuşların arabanızın üstüne atık bırakması da arabanızın boya katmanını ciddi miktarda yıpratmaktadır. Bu örnekler arttırılabilir.

Arabanızın değerinin düşmemesi hatta artması, dış etmenlere karşı koruma sağlamak için boya koruma işlemine başvurabilirsiniz. Arabanızdaki yıpranmaları minimuma indireceksiniz ve daha parlak bir görünüm ile baş başa kalıp arabanızı keyifle kullanacaksınız. Arabanız, diğer araçların yanında kendine has bir güzellik ile parlayacaktır.

Boya Koruma Nasıl Uygulanır?

Daha önce de bahsettiğim gibi farklı yöntemler mevcuttur. Yöntem ne olursa olsun ilk aşama temizliktir. Arabanızın boyası gözle görülemeyen tozlar, zift, sinek kalıntıları gibi problem oluşturabilecek her türlü kirden arınmalıdır. Bunun için kil denilen bir madde kullanılmaktadır. Temizleme yapılmadan uygulanan koruma, sadece kirli yüzeyi koruma altına almaya yarar.

Yapılan ayrıntılı temizlikten sonra kalitesine göre kaplama malzemesi kullanılmaktadır. Malzemenin kalitesi arttıkça koruma süresi de artacaktır. 1 ay ile 24 ay arası koruma mümkündür. Bu süre arabanızın ne kadar yıkandığı ne kadar yağmura maruz kaldığı ne kadar tozla savaştığı gibi etmenlere bağlı olarak uzayıp kısalmaktadır.

Farklı uygulanma şekilleri olduğundan bahsetmiştim. Uygulanan yöntemler arabanızın boyasına da zarar verebilir. Bunun için mutlaka işini bilen, deneyimli ustalarla çalışmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yaptırdığınız Boya koruma işlemi maddi kayıplardan başka bir işe yaramayacaktır.