Body Kit Nedir?

Özellikle modifiye sevenlerin tercih ettiği body kit uygulamaları aynı zamanda araba içerisinde sık sık şehirler arası yolculuk yapan insanlarında tercih ettiği bir uygulamadır. Arabanızın hem yol tutuşunu hem de dış görünümü güzel kılacak, farklı tasarımlara sahip sade modifiyelerdir. Aracın ön, arka tampon, yan etek ve kanatlarına uygulanır. Kullanım amacına uygun olarak farklı tasarım seçenekleri mevcuttur. İster yol tutuşu arttırmak ister çekicilik olsun, isteğiniz karşılanacaktır.

Arabalar aerodinamik yapısı gereğince hızlandıkça yere doğru yaklaşmaktadırlar. Hızlanan araç havaya çarparak bir sürtünme kuvveti ile karşılaşır ve bu da arabanın hantallaşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle rüzgâra karşı araba sürmek bazı zamanlarda bir çile haline gelir. Yandan esen rüzgarlar ise arabanızın savrulmasına neden olmaktadır. Body kit sayesin rüzgârın olumsuz etkisini en aza indirebilirsiniz. Bu sayede yol tutuşu arttıracağınız gibi boşa harcanan enerji de ortadan bir seviye kaldırmış olursunuz. Bu da sizler için yakıt tasarrufu ve yüksek performans anlamına gelmektedir.

Body kit malzemeleri rüzgârı karşılayacağı için dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Kötü malzeme kullanılması araçların seyir halindeyken kırılmasına sebep olabileceği gibi dengesizlik oluşturarak kazalara da sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca arabanıza vuracak sert rüzgarlarda esnek olmayan, kalitesiz ürünü kıracaktır. Maddi olarak ciddi zararların ortaya çıkması kullanılan malzemenin kalitesi ile doğrudan alakalıdır. Malzeme kalitesi kadar işçilikte önemlidir. Yapılan gevşek veya yanlış monteler kırılmalara sebep olabilmektedir. Aracın yol tutuşunu arttırmak yere gereksiz savrulmalara ve hız kaybetmelere de sebep olabilmektedir. Seçtiğiniz firma mutlaka bu konuda bilgi sahibi ve işinde tecrübeli ustalara sahip olmalıdır.

Aracınıza body kit yaptırmaya karar verdiğiniz zaman karşılaşacağınız iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki sabit bir tasarımdır. Her araç için sabit bir body kit takımı vardır ve bu takımı seçmeyi tercih edersiniz. Diğer seçenek ise özel tasarımlı body kitlerdir. Bu body kitler bilgisayar üzerinde görsel olarak aracınıza uygulanır ve sizin istekleriniz doğrultunda değişiklik gösterebilir. Maliyet olarak özel tasarımlar daha maliyetlidir.

Body kit sayesinde aracınıza farklı bir görünüm sağladığınız gibi sürüş keyfinizde de hissedilecek bir artış olacaktır. Arabanızın eskiye oranla daha seri bir şekilde hız kazanacak ve daha rahat bir şekilde yavaşlayacaktır. Bu da kazaların önüne geçilmesi demektir. Sizlere düşün teş şey tasarımınızı seçmek ve işi ustalarımıza bırakmanızdır. Siz sadece ne amaçla bu uygulamayı yaptırdığınızı ve hangi tasarımı kullanmak istediğinizi söyleyin ve arkanıza yaslanıp izlemeye başlayın.